למעבר לחנות וקנייה

למעבר לחנות וקנייה

תופעת הגזים מתרחשת לרוב בין גיל אפס לבין גיל שלושה חודשים.

תופעה זו, קורת ועלולה להתרחש ממספר גורמים:

  • האכלת יתר, היווצרות עומס על מערכת העיכול.
  • תהליכים חדשים קורים במערכת העיכול.
  • שכיבה ממושכת על הגב.

מאמר זה יתייחס לנקודת המבט המוטורית על התופעה. כלומר, כאבי גזים כתוצאה מכיווץ של שרירי הבטן. ברמה שרירית העניין הזה תמיד נכון, לא משנה מה הסיבה שגרמה לכיווץ, בסוף של דבר זה מתבטא בכאבים .

גורמים שיכולים לגרום לכאבי גזים:

  • שכיבה מרובה על הגב.
  • מתחים בבית החזה.
  • טונוס שרירים גבוה.

בטן התינוק צריכה ללמוד איך להתמודד עם אוכל. על מנת לנסות ולהקל עליה, עלינו להרפות את שרירי הבטן כדי לאפשר לגזים לצאת החוצה – וזהו הרעיון שמוביל את הטיפול בבעיות גזים. מעבר לתרופות שיכולות להקל, מצאתי על פי ניסיוני שטיפול ברמה שרירית תמיד עובד שכן מדובר בשרירים , והתרגילים שאמורים להרפות את שרירי הבטן עובדים כהרגעה ומניעה.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
כלים להקלת כאבי גזים:

1. שימוש במנשא מערבי בתנוחת ערסול – תינוק אשר שוהה בתנוחת ערסול מרפה את שרירי בטנו, ובאותו זמן מקבל תנועה במנשא. שני דברים אלו מקלים ומרפים את שרירי הבטן ומספקים לתינוק סביבה רגועה ותומכת. מומלץ לא להכניס למנשא תינוק בעת התקף גזים אלא להשתמש בכך בתור תרופה מונעת.

2. תנוחת עירסול בידיים – להחזיק את התינוק כשפניו למעלה וראשו מונח על אחת מהאמות שלנו וידינו השנייה מתחת לברכיו. לנוע אתו בחדר כשאנו קצת מכופפים את רגלינו וקופצים קלות ותוך כדי כך מקרבים את הרגליים ואת הראש תוך כדי ניעות ולשחרר.

3. כשהתינוק שוכב על הגב, יד אחת אוחזת בשתי כפות הרגליים, והשנייה מתחת לטוסיק. לקרב את הרגליים לכיוון הראש כשהתנועה מגיעה מהיד מתחת לטוסיק, לא מזו שמחזיקה את הרגליים.

4. תנוחת נשיאה בה התינוק מוחזק על אמתנו כשראשו פונה לרצפה ובטנו מונחת על אזור שורש כף היד שלנו. בתנוחה הזאת, אפשר עם כף היד השנייה לחפון את הבטן קלות לכווץ ולשחרר.

5. כשהתינוק שוכב על הגב, לתפוס את הרגליים באזור השוקיים ולהקפיץ קלות את האגן על הרצפה.

6. עיסוי באזור הבטן עם האגודלים בכיוון השעון.

7. בעזרת מוצץ או אצבע, לגרות את אזור הפה, להכניס ולהוציא את המוצץ, לשחק מסביב לפה כדי ליצור כיווץ בשריר הפה. כיווץ בשריר הפה יוביל לכיווצים במעי הגס שיוביל לשחרור הגזים.

8. לשים לב לכמויות האוכל שהתינוק מקבל.

לסיכום:
הקלה וטיפול בכאבי גזים מתחילה בהרפיית שרירי הבטן על ידי התרגילים שניתנו למעלה וממשיכה בהרגעה ע"י תנועה ולא ע"י מתן אוכל, למעט כל פרק זמן שאמורים לאכול, ויצירת סביבה רגועה ותומכת לתינוק.
בהצלחה.

המאמר נלקח מתוך ינוקט.

נגישות
Call Now Buttonהתקשרו